6 wskazówek, jak przechytrzyć oszustów

Money By April Payne June 4, 2024

Czy kiedykolwiek zadzwonił do Ciebie ktoś pilnie z „banku” z prośbą o przekaz pieniężny w celu uregulowania zaległych rachunków?

Uważaj, ktoś może podszywać się pod bank.

Podszywanie się polega na tym, że ktoś udaje Twojego znajomego, członka rodziny lub wiarygodną osobę, taką jak pracownik firmy użyteczności publicznej, pracownik urzędu skarbowego lub przedstawiciel banku, i próbuje nakłonić Cię do wysłania pieniędzy. Podszywanie się może przybierać wiele form, dlatego ważne jest, aby natychmiast zweryfikować tożsamość każdej osoby, która kontaktuje się z Tobą i prosi o zrobienie czegoś.

W jednej z wersji oszustwa osoba podszywająca się podaje się za przedstawiciela wiarygodnej marki, który kontaktuje się z Tobą telefonicznie, pocztą elektroniczną, w wiadomości tekstowej lub w mediach społecznościowych. Oszust może próbować przekonać cię do pracy dla marki (czasami jako „tajemniczy klient”, „pracownik działu wysyłki” lub osoba otrzymująca pensję) lub przekonać cię do udzielenia mu dostępu do poufnych informacji, takich jak numer karty kredytowej lub inne dane.

W niektórych przypadkach oszust może podawać się za pracownika urzędu skarbowego kontaktującego się w sprawie zaległych podatków lub przedstawiciela firmy energetycznej informującego o zaległej płatności. W innych sytuacjach oszust podaje się za przedstawiciela działu obsługi klienta banku lub innej firmy kontaktującego się w sprawie „kwestii bezpieczeństwa” lub salda konta.

Oszuści podszywają się również pod członków rodziny lub przyjaciół, twierdząc, że przydarzył im się nagły wypadek i pilnie potrzebują Twojej pomocy. Co więcej, często mają oni już dostęp do niektórych danych osobowych, takich jak Twoje dane bankowe lub imiona członków Twojej rodziny, które wykorzystują, aby oszustwo wydawało się bardziej wiarygodne.

Oto trzy najczęstsze oznaki podszywania się, na które należy zwrócić uwagę:

  • Nagląca sytuacja: nieznajomy (lub osoba podająca się za przyjaciela lub członka rodziny) może naciskać na natychmiastowe podjęcie działania, nie dając Ci czasu na zweryfikowanie wiarygodności sytuacji.
  • Groźby: oszuści mogą grozić Ci przerwaniem świadczenia usług, zawieszeniem lub zamknięciem konta, podjęciem kroków prawnych, aresztowaniem lub innymi poważnymi konsekwencjami, jeśli natychmiast nie podejmiesz oczekiwanych przez nich działań.
  • Dyskrecja: oszuści często namawiają, aby nie mówić nikomu o tym, co się dzieje. Chociaż mogą podawać powody, które brzmią wiarygodnie, tak naprawdę robią to dlatego, że chcą uniknąć weryfikowania przez Ciebie zaistniałej sytuacji.

Aby pokonać oszustów w ich własnej grze, pamiętaj o tych wskazówkach:

  1. Nie spiesz się: weź głęboki oddech i unikaj podejmowania jakichkolwiek szybkich działań – bez względu na to, co mówi ci dana osoba.
  2. Sprawdzaj: jeśli kontaktująca się z Tobą osoba twierdzi, że jest przyjacielem lub członkiem rodziny, natychmiast potwierdź sytuację z innymi członkami rodziny. Jeśli dana osoba twierdzi, że jest przedstawicielem organizacji (takiej jak rząd, bank lub firma użyteczności publicznej), natychmiast rozłącz się i zweryfikuj sytuację, korzystając z metody kontaktu na oficjalnej stronie internetowej tych organizacji.
  3. Nie klikaj nieznanych linków: niezależnie od tego, czy są wysyłane w wiadomościach tekstowych, e-mailach, mediach społecznościowych lub innych kanałach, NIE KLIKAJ nieznanych linków ani nie pobieraj załączników, które są wysyłane do Ciebie z niezweryfikowanych źródeł.
  4. Sprawdzaj adresy URL witryn: oszuści często wysyłają e-maile z adresów URL, które wyglądają jak adresy znanych firm, takich jak Amazon, Microsoft lub FedEx. Jeśli jednak dokładnie się przyjrzysz, okaże się, że adres URL jest nieco inny niż prawdziwy.
  5. Zwracaj uwagę na błędy: czytaj uważnie, nawet temat e-maila może zawierać wskazówkę! W tekstach mogą występować błędy ortograficzne lub gramatyczne, a także nietypowe logotypy i formatowanie.
  6. Zgłaszaj próby oszustwa: jeśli podejrzewasz oszustwo, zgłoś to władzom lokalnym. Podzielenie się swoją historią związaną z oszustwem pomaga śledczym próbującym zamknąć sprawę, ułatwia też innym uniknąć oszustwa.

Wspólnie możemy być mądrzejsi i bezpieczniejsi.

Pamiętaj, nie bój się powiedzieć „nie” i rozłącz się, aby poświęcić czas na sprawdzenie sytuacji. Jeśli masz wrażenie, że coś jest nie tak, to prawdopodobnie tak właśnie jest!