Wszyscy chcemy pomagać potrzebującym. Ale przy tak wielu organizacjach charytatywnych można nie mieć pewności, czy Twoja darowizna trafi we właściwe miejsce. Uważaj na fałszywe organizacje pozarządowe i oszustów udających pracowników socjalnych lub właścicieli organizacji charytatywnych.
Wraz z rosnącą liczbą klęsk żywiołowych można poczuć się osaczonym przez fundusze pomocowe dla ofiar lub spam z płaczliwymi opowieściami na temat pomocy humanitarnej. Jednak pomaganie innym nie powinno wiązać się z byciem oszukiwanym. Dlatego musimy nauczyć się rozpoznawać wprowadzające w błąd zbiórki pieniędzy.
Zapobiegajmy wykorzystywaniu naszej dobrej woli przez oszustów i identyfikujmy ich z wyprzedzeniem. Poniżej wymieniono kilka typowych sygnałów ostrzegawczych dotyczących oszustw charytatywnych:
- Gra na wywarcie presji – dostajesz niespodziewany telefon z prośbą o natychmiastowe przesłanie darowizny. Dzwoniący może poprosić Cię o przelanie pieniędzy za pośrednictwem usługi przelewów pieniężnych, takiej jak Western Union. Rzetelne organizacje charytatywne pozwolą Ci przekazać darowiznę kiedy chcesz i tak jak chcesz.
- Nieuczciwe zagrania – otrzymasz wiadomość z podziękowaniem od organizacji charytatywnej, nawet jeśli nie dostała od Ciebie darowizny. W wiadomości pojawią się fałszywe, niejasne twierdzenia. W tego typu próbach zawsze będzie obecny element emocjonalny.
- Dowód dokonania darowizny – organizacje non-profit są zobowiązane do wydawania pokwitowań darowizn, jeśli więc nie otrzymasz pokwitowania lub brakuje na nim odpowiednich szczegółów, takich jak nazwa organizacji, potraktuj to jako znak ostrzegawczy.
- Gwarantowane zyski – celem organizacji charytatywnych jest pomaganie innym, a nie pomaganie Ci w bogaceniu się. Jeśli ktoś obiecuje niesamowity zwrot z darowizny, jest to zdecydowanie oszustwo.
Dowiedzmy się teraz, jak zapobiegać oszustwom charytatywnym. Oto kilka wskazówek, jak pokonać oszustów w ich własnej grze:
Odrób pracę domową:
- Przekazuj darowizny tylko renomowanym organizacjom i unikaj tych o nazwach podobnych do istniejących organizacji.
- Nie podawaj danych osobowych, takich jak numer konta bankowego. Dla większego bezpieczeństwa korzystaj z czeków lub karty kredytowej (zwrot środków, jeśli coś pójdzie nie tak, też będzie łatwiejszy).
- Zawsze pytaj o licencje, rejestrację organizacji i podobne dokumenty weryfikacyjne.
- Odrób pracę domową, zanim wyciągniesz portfel. Sprawdź stronę internetową organizacji, jej numer telefonu i adres pocztowy. Przed wydaniem pieniędzy przeczytaj recenzje online i porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną. Pytaj, jak zostaną wykorzystane Twoje pieniądze i ile środków jest faktycznie przeznaczonych na realizację misji, a ile na dział administracyjny organizacji charytatywnej.
- Płacąc online, upewnij się, że strona internetowa organizacji jest bezpieczna. Sprawdź, czy na początku adresu jest ciąg „https://”. Jeśli brakuje „s”, adres może nie być bezpieczny. Nie otwieraj przypadkowych linków do płatności ani załączników e-mail, nawet jeśli wydają się znajome.
Pamiętaj, że odrobina researchu może wiele zdziałać. Unikając oszustw charytatywnych, możesz mieć pewność, że Twoja hojność wywrze rzeczywisty wpływ.
Aby uzyskać więcej informacji na temat innych rodzajów oszustw i sposobu ich zgłaszania, odwiedź naszą stronę poświęconą informacjom o oszustwach.